8 Eylül 2012

Ekşi Sözlük


Kutsal olmasa da bilgi kaynağı!


Web 1.0 günlerinde kutsal bilgi kaynağı söylemiyle yola çıkan Ekşi sözlük, Türk internet camiasının sosyal fenomeni olarak web 2.0 tabanlı günlerde de etkisini sürdürüyor. Başarısının ardından Uludağ, İTÜ hatta vandalist hareketleriyle ön plana çıkan İnci sözlük gibi rakiplerinin de oluşumuna ön ayak olan sözlük, hala güçlü bir bilgi kaynağı. Ekşi sözlük yazarları içerisinde manipülasyon, kişiselleştirme ve nefret söyleminin günden güne artması, site içerisindeki bilgi ve içeriği zedelese de sözlük; hala kısmi olarak ansiklopedik içeriğini koruyor. 


Sözlük, yıllar içinde kurumsallaşıp, ticari ağını genişleterek portallaştı ve online popülaritesini offline yaşama taşımayı başardı. Ekşi sözlük, Türk internet ağının ilk markalarından biri oldu. Sözlük, uzun bir süre daha değişik konular için sanal ortamda ilk akla gelebilecek formel ve informel bilginin kaynağı olacak.

Fakat bir çıkmaza dikkat etmek gerekiyor. Sözlüğü, online ansiklopedi ile kişisel husumetler arası bir yerde konumlandırmak, kullanıcıları ve takipçileri için önemli bir ön koşul gibi görünüyor. Sonuç olarak Ekşi sözlük, kutsal olamayacak bir bilgi kaynağı olarak uzun süre kullanılabilir görünüyor.
Ahmet Usta 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.