24 Ocak 2013

Facebook Graph Search ve Retrospektif
Gör Ve Bul


Facebook, 2004 yılında hayatımıza giren ve online dünyada kullanıcılarının geçmişini biriktiren bir sosyal ağ platformu. Web 2.0 dünyası ile kullanıcının kişisel ve kamusal olarak yakın geçmişini “görsel veri” olarak elinde tutan Facebook, uzun zamandır beklenen Graph Search – sosyal ağ araması  hizmetini, beta olarak devreye soktu.


Facebook graph search - sosyal ağ arama motoru


Facebook Ve Retrospektif


Facebook, biz kullanıcılarına retrospektif olanağı sunuyor. Facebook, 1 milyardan fazla kullanıcı, 250 milyara yakın fotoğraf ve 1 trilyondan fazla bağlantıyı-içerik-paylaşıma sahip yakın dönem görsel yıllığı olarak tanımlanabilinir. Facebook elindeki bu görsel arşivi, şimdilik kısıtlı kullanıcı sayısı (Amerika) üzerinden görsel sosyal ağ aramasına açtı.


Prototip Semantik Web


Graph search, kullanıcıların geçmiş deneyim ve beğenileri üzerinden benzerlik algoritması ile hareket ederek, kullanıcının profiline yakın kişi, grup ve içerikleri sunmayı hedefliyor. Benzerlik ve görsel değerlendirme noktasında bu hizmetin web 3.0 yani semantik web uygulamalarının biri prototipi, öncülü olduğu söylenebilir. Uygulamanın beta sürümü üzerinden bekleme listesine dâhil olmak için aşağıdaki sayfadan gönderi yapabilirsiniz.

 https://www.facebook.com/about/graphsearch  

Facebook Sosyal ağ Araması Beta'yı DeneyinGraph Search - Sosyal Ağ Arama 


Başta Google olmak üzere kelime tabanlı arama sorgusu yapan arama motorlarından farklı olarak graph seach - sosyal ağ arama, görsel ileti ve paylaşımları analiz ederek çalışacak. Facebook ilk etapta kullanıcılarının yıllar içindeki görsel-işitsel paylaşımları üzerinden tanımlama ve ağ oluşturmayı hedefliyor. Facebook’un bir sonraki adımı ise, günlük ileti yazıları ve kişisel-sosyal değerlerin kullanılması ile kullanıcının kendini profiline yakın insanı bulmasını, match etmesini amaçlanıyor.

Zuckerberg'in sosyal ağ medya sunumuGraph Search İle Güvenlik Ve Özel Hayat


Benzer geçmiş deneyim, sosyal konum ve hobiler üzerinden gelişen grafik tabanlı sosyal ağ arama sonuçlarının, semantik web uygulama örneklerinden olduğu görülüyor. Akla gelen ilk soru, yoğun olarak kullanılması beklenen bu uygulama sürecinde, özel hayat-mahremiyet sınırının ne olacağı? Bu sorular karşısında hazırlıklı olan Facebook kurumsal ekibi, kullanıcının kişisel-gizlilik ayarları içinde sunduğu içeriği algoritmaya dâhil etmeyeceğine, güvenlik önlemlerinin şimdiden alındığına dair açıklamada bulundu.

Facebook Sosyal Ağ Araması ve GizlilikGraph Search'den Beklenen Yenilikler


Beklenen yenilikler noktasında beta sürüm üzerinden fikir sahibi olabiliyoruz. Örneklendirmek gerekir ise; “Beykoz’da oturan bekâr ve bisiklet kullanmayı sevenler”in görselleri ve listesi veya  “2001 uzay macerası filmini seven Fransa’da yaşan Türk vatandaşları” benzeri sonuçları, kullanıcıya sunmayı vadediyor. Grafik tabanlı aramadan asıl beklenen ise kelime değil, cümle bazlı sorguları anlamlı olarak sonuçlandırması. Eğer bu gerçekleşir ise, yakın dönemde e-ticaret ile entegre sosyal medya ağları, arama motorlarının bir adım ötesine geçip, Facebook önderliğinde gücüne güç katacak.

Facebook Ve Gelecek


2004 yılında itibaren dijital olarak insanların hayatına giren; doğum-düğün ve cenaze benzeri deneyimler üzerinden, kullanıcıların görsel ağırlıklı geçmişini biriktiren Facebook, elindeki verileri artık bir retrospektif ve “görsel veri tabanı” olarak daha etkin kullanmaya başladı. Grafik arama uygulamasının, gelmesi beklenen – want&buy uygulaması ile birlikte sosyal medyanın internet üzerindeki penetrasyonunu optimize edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Facebook, graph search uygulaması ile size, ruh ikinizi bulmayı vaat ediyor.

Ahmet Usta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.