26 Şubat 2013

Domain, URL, İndeks, Link, Permalink, SEO Nedir?

 

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain (alan adı) web sitenizin, internet ortamındaki IP numaralarının kelimelere göre biçimlenmiş sunumudur. Google başta olmak üzere arama robotları için, sitenizin URL tanımlarının ve ulaşımının hatasız olması gerekir. URL, sitenizin alan adından sonra gelen alt sayfaların bağlantı bilgilerini de içerir.

 

URL Nedir?

URL, İngilizce Uniform Resource Locator kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltılmış bir tanımdır.  Web ortamına sunulmuş her dökümanın kendine ait ve tek bir URL’si, yani adresi vardır. URL’yi Türkçe'ye “özgün kaynak adresi” olarak çevirebiliriz. Örneğin, “http://www.beyazperde.com” biçiminde yazılmış bir web adresi, URL’dir. 

URL, üç bölümden oluşur:

1-Protokol, yani internet ortamındaki dosyalara ulaşmak için kullandığımız kanal (http://, ftp://)
2-Domain yani alan adı, protokolden sonra gelen site ismi (www.beyazperde.com)
3-Dosya yolu uzantısı, alan adından sonra gelen döküman kaynağının ismi (http://www.beyazperde.com/filmler/vizyondakiler/en-iyi-filmleri/kullanici-puani/ )

İndeks Nedir?

Arama motoru robotlarının (bot) web ortamında dolaşması sonucu sitenize ulaşmasına ve tanımasına "indeksleme" denir. Siteniz yayına girdiğinde, site haritası ve url gönderimi ile sitenizi arama robotlarına tanıtabilirsiniz. Otomatik site haritası gönderimini şu yazımdaki bilgilerle yapabilirsiniz
Arama motorları ve dizinler

Her sitenin sadece kendine ait URL sahibi olması, arama botları tarafından tam olarak fark edilmesini sağlamaz. Anlamsız dosya yolu isimleri, arama robotları tarafından, “tanımsız yada spam içerik” olarak değerlendirilmenize sebep olabilir.

Arama motorları, kullanıcı arama sorgusu yaptığında ilk önce domain ve URL dosya yolu üzerinden arama sonucu listesi bildirir. Bu nedenle dosya yolu adlarını belirlerken, hedef kitlenizin arama sorgusu ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalı ve buna göre URL ve site haritası oluşturmalısınız. Anlaşılır, kısa ve özgün URL isimleri, arama botları indekslemesinde öncelik kazanır.

Permalink Nedir?

Permanent link yada permalink, kalıcı ve değişmeyecek link (bağlantı) demektir. Çok sayıda içerik sunan haber, weblog ve sosyal medya siteleri için permalinkler, arama motoru optimizasyonu yani SEO (Search Engine Optimization) için gereklidir. Tanımlanmış dosya uzantısı olarak permalink (kalıcı bağlantı), hem arama botlarına sitenizin içeriğini indekslemede kolaylık sağlar, hem de site takipçilerinize içeriğiniz hakkında daha doğru bilgi verir.

Permalink’lerinizin (kalıcı bağlantı) kısa ve açık ifadeler içermesine, dikkat ediniz. Örnek: (http://sosyalmedya.co/facebook-twitter-klavye-kisayollari/)

“http://sosyalmedyamacerasi.blogspot.com/2012/-false-3456-dfdfgds.html gibi kullanıcıyı bilgilendirmeyen, arama botlarını indekslemede zorlayan otomatik kalıcı bağlantılar oluşturmayın.

Permalinkler arama motorları tarafından indekslendikten sonra değiştirilirse ise, bot/arama robotu eski permalinki tekrar ziyaret edeceği için sorgu hatası (404: sayfa bulanamıyor uyarısı) verecektir. Bu nedenle içeriklerinizi post etmeden/sunucuya göndermenden önce permalinklerinin doğu ve anlaşır, seo uyumlu olmasına dikkat ediniz. Eğer bir içeriğiniz tanımsız bir kalıcı bağlantı üzerinden sorgulanıp yüksek hit (tıklama) almış ise, var olan indeksi koruyup, permalink düzenlemesi yapmayınız.


Ahmet Usta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.