2 Şubat 2013

Site Haritası (Sitemap) Oluşturma Ve Gönderme

(Resimli Anlatım)

Site haritası

Site Haritaları, site içeriğinizin arama robotları tarafından  daha kolay bulunmaları için geliştirilmiş tekniktir. XML site haritası, web sitenizdeki sayfaların arama botlarına tek doküman altında sunulmasıdır. Site haritası oluşturup, arama motorlarına göndererek sitenizin daha hızlı dizine eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Google başta olmak üzere;  Bing, Yahoo, Yandex gibi tüm arama motorlarında legal şekilde dizine eklenmek için “site haritası protokolü”ne uygun bir site haritası oluşturmalısınız. www.sitemaps.org tarafından oluşturulan 0.9 protokolü, tüm arama motorları için geçerli teknik standarttır.


Site Haritası 0.9 protokolü : http://www.sitemaps.org/tr/

Arama motorlarının yasal olarak, “öncelikli” site ve içerik indekslemesi yapması söz konusu değildir. Arama motorları, farklı algoritma değerleri üzerinden indeksleme yaparlar. "Site haritası" nedir ve "Google üzerinden nasıl gönderilir" gibi soruların cevaplarını şu yazımdan inceleyebilirsiniz.

Google’ın SEO (arama motoru optimizasyonu) için resmi olarak kabul ettiği iki araç vardır. Bunlar “URL Ekle” ve “Site Haritası Gönder” seçenekleridir.

"URL Ekle" gönderimi için 

https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url/

"Site Haritası Ekle" gönderimi için 

https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr&siteUrl=http://Otomatik Site Haritası Oluşturma ve Gönderme 

Temel düzeyde html bilginiz var ise, site haritalarını elle oluşturabilirsiniz. html-xml işaretlemesini hiç bilemeyen site kullanıcı/yöneticileri ise, üçünü taraf araçlarla otomatik olarak site haritası oluşturabilirler. Site haritaları oluşturmak için hizmet veren, üçüncü taraf araçların listesi aşağıdadır.

http://code.google.com/p/sitemap-generators/wiki/SitemapGenerators

Üçünü taraf araçlar içerisinde, en başarılı, ücretsiz ve online araç: www.xml-sitemaps.com adresidir, bizde onu kullanacağız. Site üzerinden çevrimiçi ve ücretsiz olarak 4 farklı türde site haritası oluşturabilirsiniz.(XML, Text, HTML, ROR)

http://www.xml-sitemaps.com/

www.xml-sitemaps.com - sitemap genarator

Sizin en için uygun format, tüm arama motorlarının standartı olan XML site haritasıdır. Diğer formatları da ek bilgilendirme olarak göndereceğiz. Text formatı da, sitenizdeki URL listesini tek bir sayfada topladığı için indekslenme açısından çok önemlidir. HTML site haritası ise, sitenizin kullanıcılarının sayfa ziyaretlerini kolaylaştıracak bilgilendirmeler içerir.

4 adımda site haritasını oluşturalım:

1. Sitenizin adresini bildirin
2. Frekans değişikliği için, “hiçbiri” sekmesini seçin.
3. Son değişiklikler için "sunucunun yanıtlarını kullan” sekmesini seçin.
4. Öncelik için,“hiçbiri” sekmesini seçin.


Enter details for sitemap generation

Yazılım ücretsiz olarak, maksimum 500 sayfayı site haritası olarak indeksleyecektir.

sitemap generation in progress....


Site Haritanız Hazır!

1. yöntem olarak çevrimiçi ortamdan, web sitenizin kök dizinine ulaşıp site haritanızı yükleyebilirsiniz.
2. yöntem ise, site haritası görüntüsünü kontrol edip, Google site yönetici araçları/ web master tools hesabınızı açıp, site haritası URL’nizi Google arama motoruna bildirebilirsiniz.
Ayrıca farklı formatlardaki site haritanızı bilgisayarınıza indirebilir, daha sonra arama motorlarının her birine ayrı ayrı gönderebilirsiniz.

Ahmet Usta

Kaynak:
http://support.google.com/webmasters/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.