18 Mart 2013

Backlink Nedir?


Backlink’in Türkçe karşılığı, bir web sitesinin başka bir web sitesine link vererek referans almasıdır. Arama motorları sorgusunda ilk sıralarda yer almanın temeli; iyi backlink’lere sahib bir web sitesi/blogu olmaktır. Web sitenizin, arama botları indekslemesinde öncelik kazanmasının legal ve doğru yöntemi backlink’tir. 
Backlink ile pagerank (sayfa değeri) yüksek siteler, sizin sitenizi link olarak veriyor ve size referans oluyor ise, arama botları sizi güvenilir ve zengin içerik sahibi web domain olarak kabul edip, indeksleyecek ve siteniz arama sorgularında üst sıralarda gösterilecektir. Backlink alan site, aldığı referanslar ve spam olmayan içerikleri sayesinde doğal yollardan pagerank (sayfa değeri) olarak 1 ile 10 arasında bir değer kazanacaktır. Hangi sitelerden backlink alınmadlır:
1. Pagerank değeri yüksek ve sizin sitenizle ortak içeriğe sahip siteler
2. Trustrank değeri yüksek ve sizin sitenizle ortak içeriğe sahip siteler

Black Hat Seo Nedir?

Tabi ki, backlink alışverişini arama robotlarını manipüle etmek üzerine yapan black hat seo çalışmalarına karşı arama motorları da bir dizi önlem almıştır. Çok sayıda link vermek ya da almak veya aynı network sistemleri içinde “link çemberi kurmak” belli bir noktadan sonra sitenizin spam kabul edilmesine neden olabilir. Paravan site ve ağlar içerisinde link transferlerine karşı Google özellikle Panda algoritmasıyla suiistimallere karşı daha yeni çözümler üretmiştir. Black hat seo hareketleri, ters seo denilen negatif sonuçlara neden olabilir ve siteniz Goolge gözünde Sandbox’a düşebilir. (arama sonuçlarından çıkarılmak)

Web Sitenizin Arama Motorlarında Hızlı İndekslenmesi İçin Bazı Temel Bilgiler

  1. Site ve içeriklerinizin URL adreslerini arama motorlarına tanıtın. (Google Webmaster Tools, Yandex Webmaster, Bing Webmaster ) 
  2. Site haritası ve içeriklerinizin URL listesini, başta Google Webmaster Tools olmak üzere arama motorlarına bildirin. Site haritanızı (sitemap), sitemap.xml ve feed yani RSS içeriklerini taşıyacak şekilde oluşturun. 
  3. Sitenizin ana sayfa html dosyasında, sitenizin içeriği ile uyumlu tanım etiketleri (meta tag) yani title, description, content tanımlarını ekleyin. 
  4. Site ve içeriklerinizin URL adreslerini Google Plus, Facebook, Twitter, LinkedIn, Digg v.b. sosyal medya ağlarında paylaşın. 
  5. Site ve içeriklerinizin URL adreslerini ping’leme alanlarına gönderin. (örneğin: http://www.pingtool.info/ )
NotDünya genelinde artan site-blog sayısı nedeniyle meta tag’ler eskisi kadar SEO anlamında önem taşımıyor! 

arama motorları ve dizinler


Backlink öğrenme 

Web sitenize, hangi sitelerin backlink verdiğini öğrenmek için kullandığınız arama moturunun sorgu paneline "link:www.sitenizinadi.com"yazın. Sorgulama sonrasında ortaya çıkan sitelerin link listesi, web sitenize doğal yollardan backlink vermiş siteleri gösterecektir.

Arama Motoru Gözüyle SEO Çalışması

Arama motoru sonuçlarının matematiksel yapısının, insan-toplum yapısına benzer olduğu unutulmamalıdır. Backlink sistemi bu anlamda, “güvenilir sitenin referans olduğu site güvenilirdir” mantığı ile çalışmaktadır. Backlinkler, sitenizin pagerank (sayfa değeri) ve dolayısıyla trustrank (güven değeri) değerini belirleyen en büyük etkendir. Hatta yüzde olarak pagerank değerinin %80’ni backlink sayısı-kalitesi ve içeriğinize göre belirlenir. SEO alanında ücretli hizmet veren kişi ve kurumlar, arama sonuçları hakkında size hiçbir zaman kesin garanti veremez.

Özgün İçerik

En nihayetinde arama motorları başta Google olmak üzere, özgün ve teknik bilgi veren içeriğe değer vermektedir. Özgün içerik hazırladıktan sonra, SEO alanında özel çalışma yapmanıza gerek kalmayabilir.
Ahmet Usta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.