25 Mart 2013

Meta Tags: Title, Description, Keywords, Content ve SEO


SEO uyumu

Web sitesinin alan adı (domain) ve sayfa URL’leri, içerik başlıkları ve içeriği, Meta Tag’ları (bilgi etiketleri) ve anahtar kelimeleri; arasında yüksek oranda benzerlik olmasına Seo uyumu diyebiliriz. Arama sonuçları için içerik ile meta tag arasında alaka düzeyi ve doğruluk, temel düzeyde SEO ve arama sonuçlarında görünürlük için temel kaynaktır.

MetaTag


Html, İnternet üzerinde veri alışverişi için kullanılan en yaygın metin tabanlı işaretleme dilidir.  Html, "tag" ismi verilen çeşitli tanımlama başlıklarından oluşur. Meta tag’lar, sitenizin html sayfaları içerisindeki Head bölümüne konulan bilgi etiketleridir. Arama robotları sitenizi taramaya geldiğinde, tanımlamak için ilk önce bu etiketleri inceler. Son algoritma değişiklikleri ile meta tag’ların eskisi kadar önemi kalmamak birlikte, bulundurulması zorunludur.


MetaTags: Title, Description, Keywords


Title


Title etiketi içine yazılan bilgi, arama sonuçları sayfasında mavi renk ile gösterilen bölümdür. Başlık diyebileceğimiz bu etkilet, arama sonuçlarında kullanıcının ilk gördüğü bilgidir ve bu anlamda en önemli bilgi etiketidir. Title ifadenizin kısa, etkili ve bilgi veren bir cümle olması gerekir.

Örnek anahtar kelimemiz "Sinema", örnek sitemizde www.beyazperde.com/ olsun.

 <title>............................................................................</title>

<title>Beyazperde: Film haberleri, eleştirileri, sinema seansları, fragmanlar, videolar, TV dizileri!</title>


Description


Sitenin içeriğini açıklama  yazısı etiketidir. Arama sorgu panelinde mavi yazı ile beliren title metnin altında, gösterilen bölümdür. Açıklama etiketi, site indekslenmesi için en temel kriterlerin yer aldığı alandır ama içerik ile uyumlu bir tanımlama yapılmaz ise verimsiz kalacaktır. İlgi çekmiş bir title (başlık) metninin altında, title ile uyumlu bir description (tanımlama) sunmak sitenize ilgi ve tıkma getirecektir. Tanıtma etiketinde, sitenizin içeriği ile uyumlu olarak çok uzun olmayan, title anahtar kelimelerini içeren  kısa bir metin sunmanız gerekir.

<meta name="description" content="....................................." />

<meta name="description" content="Beyazperde.com - En güncel sinema ve TV haberleri, fragmanlar ve röportajlar, sinema seansları ve TV yayın saatleri, üstelik en kapsamlı sinema ve televizyon veritabanı" />

Arama sonucunda title ve description etiketinin  görünümü

Keywords


Web sitelerinin başlık ve tanıtım bilgileri sonucunda arama botları tarafından indekslenmesini kolaylaştırmak için anahtar kelimeler tag’ı kullanılır. Spam içerik (Black Hat Seo) için en çok kullanılan tag olduğundan arama robotları için eski önemi kalmamıştır ama kullanılması önerilir. Bazı web siteleri, keywords tag’ını kullanmamaktadır. Özgün ve çok sayıda içerik giren, indekslenme sayısı yüksek, Pagerank değeri almış sitelerin keywords etiketini kullanması Seo çalışması için önemlidir.

<meta name="keywords" content=".........,...........,............,.............,............,............,...........,........" />

<meta name="keywords" content=" sinema filmleri, sinema seansları, filmler, film haberleri, film eleştirileri, fragmanlar, film ve seans bilgileri, videolar, TV dizileri" />


Web sitesi, W3C standartı ile başlamalıdır!


<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd"> <meta charset='UTF-8'> </meta>

<head>


<title>…………….......</title>
<meta http-equiv="content-language" content='tr' />
<meta name="description" content="………………….......…….">
<meta name="keywords" content=".........,...........,..........,.............,............,..........,……,........">
<meta name="author" content="………">
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /> 

</head>

Otomatik etiket oluşturma yazılımı (mega tag generator)


http://www.pagerank.net/meta-tag-generator/


Meta tags kriterleri


Title (tanıtıcı başlık) etiketiniz 70 karakteri geçmemelidir. Çok uzun başlık etiketi arama botu filtresine takılabilir, site spam olarak kabul edile bilinir.

Description (tanıtma metni) 150 karakteri geçmemelidir. Description etiketi, siteyi arama motorlarına tanıtır. Etiket, açıklayıcı ve özgün bir veya iki cümle olmalıdır. Aksi halde site spam olarak kabul edile bilinir. Sitenin her sayfası için ayrı açıklama etiketi konulmalıdır. Her sayfanın açıklaması, sayfanın içeriği ile doğru orantılı ve özet olmalıdır.

Keywords etiketi (anahtar kelimeler) 250 karakteri geçmemelidir. Benzer kelime tekrarı çok yapılmamalıdır. Aksi halde SEO açısından fayda değil, zarar gösterebilir.

Uyarı: Serbest domain değil, subdomain hizmeti olarak yayın yapan blog tabanlı weblog sitelerinde (Blogger, Wordpress) meta tag yapıları değişme göstermektedir, karmaşık yapısından dolayı ekstra  düzenleme gerekmektedir.

Sonuç


Meta etiketleri (tag) web programlarına bilgi vermek için sayfalara eklenir. Meta tag’lar, http protokolü ile bildirilmiş, W3C konsorsiyumunun ve arama motorlarının önerileri ile geliştirilmiştir.

“türkü bar, türkübar, türkübarı, türkübarlar, türkübarları” gibi başlık yada tanıtım metinleri hem kullanıcıya bilgi vermez hem de arama robotlarında yoğun tekrardan dolayı spam etkisi yaratır. Bilgi etiketlerinin yanlış kullanımı ve suiistimal edilmesi (Black Hat Seo) sonucu arama robotları, örneğin Google Panda algoritması, Description ve keywords meta tag’ını site indekslenmesinde kesin değer olarak dikkate almamaktadır. Etiketlerin kötüye kullanımı sitenizi spam listesine sokabilir ve Sandbox'a düşürebilir. 

Ahmet Usta

Kaynak:
http://support.google.com/blogger/
http://www.bilisimterimleri.com
http://www.muhammedmastar.com/html-dersleri
http://www.seohocasi.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.