7 Ocak 2014

Gelişmiş Arama (Google) Parametreleriİnternet üzerinde arama yapmanın verimliliği, kullanılan arama parametrelerine bağlı olarak değişmektedir. Online dünyanın karmaşık veri ve görselleri içinde kullanıcının aradığı konu veya kelime için kullandığı parametreler, sonuçların verimliliğini belirlemektedir.

Aşağıda açıklaması yapılacak gelişkin arama parametreleri her ne kadar Google dikkate alınarak düzenlenmiş olsa da, Bing, Yahoo ve Yandex gibi arama motorlarının da benzer algoritmalar kullanması sebebiyle yakın sonuçlar vermektedir. Tabi ki kelime bazlı çalışan arama motorlarının sorgu doğrulukları, hem arama motorlarının yazılım yapısı, hem de web içerik karmaşası nedeniyle kesinlik taşımamaktadır.
Arama motoru denildiğinde ilk akla gelen Google başta olmak üzerine, birçok arama motoru kelime bazlı algoritmalarla çalışmaktadır. Hala çalışmaları devam eden Semantik Web ya da Web 3.0 algoritmalarına geçilene kadar kelime bazlı aramalar devam edecektir. Semantik web ile yeni nesil arama motorlarının dili ve tekniği hakkında, bir başka yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Temel Arama Parametreleri


Tırnak İşareti “”

Aradığınız konu veya kelime hakkında web ortamında "tam eşleşme sonuçları" almak istiyorsanız, aramanızı tırnak işareti içinde yazmalısınız.

Örneğin; ekran kartı incelemesi 2013 için arama yaptığınızda eğer tırnak işareti kullanmaz iseniz, ekran kartı incelemesinin yanında firmalar, satış siteleri, ürün tanıtımları yada başka verileri arama motoru sonuçlarının ilk sırasında görebilirsiniz. Bunu için sorgu sekmesine tırnak işareti ile
“ekran kartı incelemesi 2013”
yazarak arama yapmak daha doğru sonuç verecektir. Tırnak işareti, iki ya da üçlü kelime öbeği ile arama yapıldığında, kelimelerin tümünü içeren içerikleri sorgu sonuçlarına yansıtır ve benzerlik taşıyan sonuçlarını devre dışı bırakır. Genel kullanımı çok çeşitli alanlara yayılmış konu, olay ve aktivite kelimelerinin sorgularında oluşan veri düzensizliğinin önüne geçmek için en etkin çözüm, tırnak işareti içinde arama öbeği oluşturmaktır.
Tırnak işareti ile benzerlik ve sapmaların etkisini azaltmış olursunuz.

Dik Çizgi |

Eğer arama kelimeniz eş anlamlı sözcüklerle birarada kullanılıyor ise; dik çizgi kullanarak benzer kelime veya öbeklerinin aynı arama sonucunda görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Dik çizgi klavye yapısına göre değişe de, genellikle klavyede Z harfinin yanında bulunan büyüktür-küçüktür (< >) işaretleri ile birlikte kullanılan tuşta bulunur ve Alt Gr tuşuna aynı anda basıldığında yazılan bir karakterdir. Örneğin aradığımız kelime, imla kuralları ise eş anlamlı olarak yazım kelimesini de aramak daha çok sayıda sonuç verecektir.
İmla kuralları | yazım kuralları

İki eş anlamlı kelimeyi aralarına dik çizgi koyarak tek sorguda yazdığınızda, imla yada yazım kelimelerini içeren sonuçlar aynı anda listelenecektir. Sorgunun başına ve sonuna tırnak işareti koyarak aramayı daha da spesifikleştirebilirsiniz.

Benzer İçerikleri Bir Arada Arama: OR

Eğer aradığınız konu ile ilgili olan başka önemli kelime var ise, bu kelimelerin bir arada dökümünü içeren arama yapabilirsiniz. Bunun için İngilizce Or yani veya eki ile ortak içerik sonuçlarını aratabilirsiniz. Örneğin aktör Harrison Ford’un birçok filmi içinden özellikle Blade Runner hakkında arama yapmak istiyorsanız;
Harrison Ford or Blade Runner
yazarak sadece iki kelime öbeğinin bir arada olduğu başlık ve içerikleri sorgulayarak oyuncunun diğer filmlerini arama dışında tutabilirsiniz.

İstemediğiniz Kelimeler için Eksi İşaretinin Kullanımı –

Eksi işareti kullanarak arama sonuçlarınızı belirli kelimeleri sorgunun dışında tutabilirsiniz. Örneğin soyadı Yılmaz olan sanatçı ve ünlü kişilerin listesini yapmak ama Cem Yılmaz’ı listenin dışında tutmak istiyorsunuz, bunun için arama sorgusuna
–Cem Yılmaz
yazdığınızda Cem ismini dışarıda bırakıp, soyadı Yılmaz olan popüler insanların sorgusu ekran gelecektir.

Bitişik Kullanılan Eksi İşareti –

Aynı içeriğe sahip kelime öbekleri veya kavramlar arasında bir arama yapıyorsanız iseniz, eksi işaretini bitişik kullanarak aradığınız kelime gruplarının farklı versiyonlarını aynı arama sonucunda toplayabilirseniz.
uzay-zaman
yazdığınızda, boşluk bırakmadan konulan eksi işareti ile uzay-zaman, uzay zaman ve uzayzaman gibi farklı versiyonlar arama sonuçlarına yansıtılır.

Google Gelişmiş Arama Sekmesi

https://www.google.com.tr/advanced_search
                                                                   https://www.google.com.tr/advanced_search

Ayrıca Google gelişmiş sayfa araması sekmesini kullanarak aramanızı geliştirebilirsiniz. Bu ara yüzey sayesinde istediğiniz dil ve bölge içinde ve istediğiniz zaman dilimi zarfında arama yapabilir, arama sorgunuzu sadece içerik başlıklarıyla sınırlayabilir veya sadece pdf, world gibi dosya türlerinin biri üzerinden arama yapabilirsiniz.

Önemli Arama Anahtar Kelimeleri


Best of, en iyi, review, incelemesi, eleştirisi, analiz, how to make, tutorial, değerlendirmesi gibi çok kullanılan kelime ve tanımlamaları aradığınız içeriğinize uygun olarak sorguya eklemeniz arama sonuçlarınızı zenginleştirecektir.

Ahmet Usta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.