8 Mayıs 2015

PageRank Nedir? Google Siteleri Nasıl Değerlendirir?


PageRank (sayfa değeri), diğer sitelerden bir siteye götüren tüm bağlantıların oluşturduğu değerdir. Google arama sorgularında 200’e yakın algoritma kullanır ve algoritmalar içinde en önemlisi pagerank dir. Google, arama sorgularına yansıtılacak internet ağını taramak ve indekslemek için “Google Bot” adı verilen arama robotlarını kullanır. (Google Bot hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.)

Pagerank değerinin 0-10 arası bir sayı olduğu kabul edilir ve çoğunluğu backlink birikimine bağlıdır. Google, devamlı değiştirilen PageRank algoritmasının tam olarak teknik açıklamasını yapmamakta ve bunu ticari sır olarak saklı tutmaktadır. Teknik bilginin saklı tutulmasının Google tarafındaki haklı gerekçesi ise, özellikle backlink ve meta etiketler ile oluşturulan gerçek dışı ve spam SEO (arama motoru optimizasyonu) faaliyetlerinin önüne geçmek ve algoritmanın kötüye kullanılmasını engellemektir. İnternet üzerinde pagerank değeri ölçüm testleri gibi araçlar olsa da bunlar kesinlik taşımayan, sadece yön verici yazılımlardır.
pagerank image

Yine de Google, Pagerank değerini etkileyen ve doğru internet indekslenmesini amaçlayan kriterlerini genel hatları ile açıklamıştır. Bu göre pagerank değerlendirmesinde en önemli unsur, bir web sitesinin içeriğinin-linkinin, bir başka sitede yayınlamasıdır. Bu zincire kısaca, Backlink denmektedir. Bu anlamada pagerank değerinin temeli, sizin sitenizdeki içeriğe referans veren sitelerin sayısıdır, linkleridir. (Backlink üzerine detaylı bilgi için tıklayınız.)

Sarkaç sistemi ile ilerleyen algoritma içinde benzer kalitede içeriğe sahip iki farklı sitenin durumu ise problemdir. İçerikleri güvenilir sitelerde yayınlanan ve referans gösterilen site, aramalarda ön sıralarda yer alırken; aynı içerik kalitesine sahip olmasına rağmen referans sitelerde linki yayınlanmayan yâda spam sitelerde paylaşımları olan site ise, aramalarda daha alt sıralarda görünecektir.

PageRank’in Yetersiz Kalması

Backlink üzerinden sayfa değeri alındığının anlaşılması, bir dizi sahtekârlıkları doğurmuştur. Sahte siteler açılıp, birbirlerine link veren alanların kurulduğu ve backlink çöplüğü yaratan ticari sektör, sözde SEO faaliyeti adı adlında “aramalarda ilk sıralarında görülme garantisi” işler yapmıştır. İlk dönem Google aramaları da bu manipülasyonun önüne geçememiştir. Pagerank algoritmasının backlink sahtekârlığında yetersiz kalmasının nedeni, sitelerin içeriklerini kelime bazlı işaretlemesi ve anlamsal döngüleri, site içeriğini tam olarak değerlendirmemesidir. 

Bu sebeple pagerank, 3 ayda bir güncellenmektedir ve TrustRank adında başka algoritmalar da kullanılmaktadır. Ayrıca çalışmaları devam eden web 3.0 (semantik web) çalışmaları da link ve içeriklerin spam backlink gibi ticari sahtekarlıklarda kullanımının önüne geçecektir. Sayfa değerini yükseltmenin en basit yolu; özgün içeriklerin, doğru anahtar kelimeler kullanılarak düzenli olarak üretilmesi ve teknik olarak da sitenin açılış hızı ve ana sayfa yüklenmesi gibi temel web yazılım ve hosting sorunlarının çözülmesidir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.