8 Aralık 2015

Deep Web, Darknet ve Wikileaks


Deep Web


Deep web -derin internet- genel kullanıcının erişmeyeceği web sitelerinin yer aldığı sanal alandır. Arama motoru sorgularıyla erişilemeyen bu web ortamına derin adının verilmesinin sebebi; bilinmeyen alanın, http üzerinden kullanılan kamuya açık internet dünyasına kıyasla 10-15 katı, belki de çok daha fazla büyüklükte veri içermesidir. Deep web, görünen internetten daha fazla büyüklüğe sahip ama görünmeyen ve çok az kişinin etkin kullanabildiği sanal dünyadır.


Darknet

Darknet ve Deep web kelimeleri iç içe kullanılsalar da, farklı alanlardır. Darknet, deep web içerisinde erişimi çok daha zor; kayıt dışı ekonomi ve suç faaliyetlerinin yürütüldüğü ve bu sebeple “karanlık ağ” olarak adlandırılan ayrı bir sanal alan. Deep web içinde yer alan illegal ve suç merkezli iletişim, oluşum ve ticaret alanı darknet. Deep web’in karanlık bölümünü oluşturan darknet alanında yer alan çoğu hukuk ve insanlık dışı içerikler ise şunlar: silah ve uyuşturucu satışı, kiralık katil ve hacker, sahte pasaport ve benzeri belge ticareti, vahşet içeren seks görüntüsü, çocuk pornosu, tecavüz, öldürme ve yamyamlık videosu. Darknet’in içinde kendi içeriğine uygun olarak Google benzeri arama motoru dahi var, adı “Grams”. Karanlık dünyanın ödemelerde kullandığı sanal ama reel karşılığı olan para biriminin adı Bitcoin.

Brightnet ve Wikileaks

Deep web’in darknet gibi karanlık yanına karşılık aydınlık yönü de bulunmakta, bu alana Brightnet deniyor. Devletlere ait gizli askeri, siyasi gizli belgeleri kamuya sızdıran Wikileaks web sitesi, aslında deep web ortamının Brightnet alanında doğmuştu. Sonrasında Wikileaks, “sızıntı kamu haberciliği” gibi tartışmalı bir tanımlama ile dünya gündemine yansıdı. Deep web aslında sadece, arama çubuğunda çıkmayan ve arama motorlarının sonuçlarından gizli tutulan verilerden oluşuyor; bu bağlamda devlet kuruluşlarının, özel şirketlerinin veritabanı bilgileri ve kendi iletişim ağları, deep web’in darknet alanına girmeyen gizli ama legal faaliyet ve sektör alanları.

Deep Web Erişimi: Tor Ağı

Deep web sitelerine erişmenin en bilen yöntemi, güvenlik riskleri olsa da, Tor Ağı kullanmak. Tor Browser (tarayıcısı) ile eriştiğiniz Tor Ağı, aslında bir VPN servisi hizmeti. Tor Ağı, kendisine bağlanan kullanıcıyı dünyanın değişik yerlerindeki farklı bilgisayarlar üzerinden ağına alıyor. Tıpkı VPN kullandığınızda kendi ülkenizden yaptığınız erişimin, başka bir ülke ve servis üzerinde gösterilmesi ve şifrelenmesi gibi, kimliğiniz belli oranda gizleniyor Tor Ağı içinde. Fakat soğan benzeri bir algoritma ile ilerlese de, ağlar içi kriptoların gizliliği ve güvenliği hiç şekilde garanti edilemez Tor kullanıcısı için.

NSA (National Security Agency)

NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı - ABD askeri haber alma gizli servisi) Darknet kullanımının artması üzerine, geçtiğimiz yıllarda Tor Ağı kullanan kişilerin potansiyel suçlu olarak değerlendirileceğini açıklamıştı. Ve sonrasında bazı Tor Ağı kullanıcıları, NSA’nın yaptığı operasyonlar ile yakalandı; yani istihbarat örgütleri, Tor kullanıcılarını aslında kolaylıkla yakalayabiliyor. Deep web ve Darknet üzerinde yer alan sitelerin bir önemli özelliği .com veya .net gibi uzantı adlarına sahip değiller. Genellikle bu alandaki siteler, .onion uzantısına sahip; onion çoğunlukla Tor Ağı ile girilen siteler anlamına geliyor, ama diğer önemli bir noktada dolandırıcılık amaçlı sahte. onion uzantılı sitelerin çokluğu. Ayrıca Mossad, FBI, MI6 gibi güçlü gizli ve askeri istihbarat servisleri; darknet suçlarını tespit, ötesinde de kendi operasyonlarında kullanmak ve çalıştırmak için  “oltalama” adı verilen paravan sitelerle sanal ortama müdahale ediyorlar.

Sonuç itibariyle, darknet, uygarlığın içinde beslemeye devam ettiği şiddet güdüsünü ve kötülüğü sanal ama yeryüzü kadar geniş ekonomisinde mobilize etmekte. Darknet’i kullanan en önemli kuruluşlar, ülkelerin birbirleri ile rekabet halindeki gizli servisleri; bu kurumlar, derin internet ortamını, uzmanlık ve bilgi isteyen karmaşası ile hem kendi eylemlerini gizli olarak gerçekleştirmek, hem de hem de verilerini saklamak için kullanıyor. İnternetin karanlık dünyası -tıpkı dünyanın fiziksel düzleminde olduğu gibi- eko-politik yapıyı yönlendirmeye çalışan Batı dünyasının istihbarat teşkilatlarının, ajanlarının iz bırakmadan suç işleyen eylemler için kullandıkları teknik araçları ile dolu.

Ahmet Usta Kasım 2015

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.