18 Aralık 2012

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk


The Hobbit: An Unexpected Journey

Yönetmen: Peter Jackson
Senaryo: J.R.R. Tolkien’in Hobbit romanından Peter Jackson, Fran Walsh, Philippa Boyens
Oyuncular: Martin Freeman, Ian McKellen, Cate Blanchett, Ian Holm, Christopher Lee, Hugo Weaving, Elijah Wood, Orlando Bloom, Andy Serkis, Richard Armitage, John Bell, Luke Evans, Ryan Gage, Evangeline Lilly
Tür: Fantastik – Macera
Ülke: ABD, Yeni Zelanda – Süre: 170 dakika
Hobbit: Beklenmedik Yolculuk -The Hobbit Unexpected Journey- poster


Hobbit: Yüzüklerin Efendisi destanın öncesine gidiyoruz


Ve iyilerle kötüler yine mücadele ediyor. Tolkien’in, “Yüzüklerin Efendisi” romanının tarihi olarak öncesini konu alan Hobbit romanından uyarlanan Hobbit: Beklenmedik yolculuk, serinin ilk filmi. “Yüzüklerin Efendisi” sinema filmleri üçlemesinin yönetmeni Peter Jackson, yeni üçlemenin ilk filminde de anlatısına kaldığı yerden devam ediyor. Tüm dünyada büyük beğeni ve ticari başarı kazanan Yüzüklerin Efendisi efsanesinin tematik alt yapısını oluşturan Hobbit kısa romanı, Tolkien’in kaleminden çıkan fantastik Orta Dünya’nın temel hazinesini oluşturuyor.
Yeni macera: “ Yalnız Dağı” ejderhadan kurtaracağız…

Kahramanımız Bilbo, Hobbit topraklarında huzurlu bir hayat sürmektedir ve ülkesi Shire’de her şey güzel gitmektedir ama bir gün büyücü Gandalf aniden ortaya çıkar. Gelişmeler Bilbo’yu, 13 cüceden oluşan bir macera grubunun içine sürükler. Cücelerden oluşan bu grubun amacı, Ejder Smaug’dan Erebor’un kayıp Cüce Krallığı’nı geri almaktır. Bilbo, çıktığı beklenmedik yolculukta; Goblinler, Orklar, dev örümcekler, şekil değiştirenler ve büyücülerle dolu yollardan geçecektir.


Karakterleri hatırlayalım

Bilbo Baggins (Martin Freeman): Öksüz Frodo’yu evlat edinen maceracı adam. Bilbo, yüzüğün karanlık gücünden etkilenmeyen tek kahraman. Hem evcimen hem de maceraperest.
Gandalf (Ian McKellen): İyiliğin savunucusu ve bilge büyücü. Kötülüklere karşı mücadelenin lideri.
Gollum (Andy Serkis): Asıl adı Smegol olan yüzük yüzünden değişime uğramış bir hobbit. Şizofrenik, cinayetler işleyerek mağaralarda yaşıyor, kötülüğe meyilli, kendine yabancı, farklı diliyle dikkat çeken kahraman ve akıllardaki kelimesi: “Kıymetlimissss”
Saruman (Christopher Lee): En güçlü büyücü. Elf’lerin yanında huzuru temsil etse de gizli kötülüklerin yaratıcısı büyücü.
Thorin (Richard Armitage): Kayıp krallığı kurtarmaya çalışan 12 cücenin lideri, devrik cüceler kralı.
Smaug: Cüceler krallığını ele geçiren ejderha.
Elrond (Hugo Weaving): İyilerin yanında olan yarı Elf olan Rivendell kralı.
Azog (Manu Bennettt): Yaratık Ork’ların lideri, cücelerin düşmanı, ejderhanın askerlerinden.
Ve diğerleri 
Hobbit - poster 2

Yüzüklerin efendisi destandı, Hobbit ise masal!

Yüzüklerin Efendisinde yüzüğe hakim olacak tek kişi olarak Frodo ümit iken, Hobbit’de Bilbo bir yardımsever kahraman olarak rol alıyor, böylece Yüzüklerin Efendisi'ndeki epik fantastik evren, Hobbit’de evden kaçış masalı temasında naifleşiyor.


Tekrar Orta Dünya’dayız.

Tolkien romanlarının fantastik evrenin kendi dili, lehçesi, anlamı ve metaforu; sinemaya uyarlandığında teknik olarak eksiklik gösteriyor ama Peter Jackson’nun ustalığı bu açığı kapatıyor. Peter Jackson’un; aksiyon betimleme ve genel plan çekimleri, 3D ve Special efektleri kullanma başarısı, anlatının masalsılığını hep güçlü kılıyor. Gollum, karakterinin kişilik bölünmesi içerisinde nevi şahsına münhasır Orta Dünya karakteri olarak yer aldığı sahneler çok başarılı ve eğlenceli. 

Gollum 

Meraklısına: Hobbit ve Felsefe

İthaki Yayınları’ndan çıkan “Hobbit ve Felsefe”  kitabı,  Bilbo, Frodo, Gandalf ve Gollum karakterleri  ile Platon, Nietzche ve Kant gibi filozofların düşünce sistemlerini karşılaştırıyor. Temel olarak Tolkien’nin kaleminden çıkmış fantastik evrenin görünmeyen izleklerini inceleyen kitapta, Bilbo’nun macera tutkusu, Gollum’daki dönüşüm v.s. analiz ediliyor. Kitap, felsefe incelemesi altında Tolkien’in eserlerindeki  sanat, adalet ve güzellik arayışlarının sembolleştirilmesini çözümlüyor.
Hobbit - poster 3

 “Yolculuk, başladığı noktaya döndüğünde hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır” 

Joseph Camphell’in “Kahramanın Sonsuz Yolcuğu” adındaki klasik kitabının senarist ve sinemacıların başucu kitabı olduğu biliyor. Yolculuk temasının özellikle sinema gibi popüler sanatlarda kullanılması ile neredeyse “yolculuk” metaforundan “yol filmleri” denilen bir türün gelişmesi sağlamıştı. Hatta yol filmleri kendi içinde, gönüllü yolculuk ve tekin olmayan yolculuk gibi ikiye ayrıldı. Tolkien, Hobbit’de gönüllü yolculuk temasına yakın duruyor. Yüzüklerin Efendisi ise, kötülüğün beklenmedik ve karşı konulmaz görünümleri içinde kahramanların tekinsiz yolculuğunu anlatıyordu. Kahramanın sonsuz yolcuğu kitabının temelde anlattığı, insanın zaman olarak lineer-doğrusal hareket etse dahi, hareketin başlangıcı ve sonucu arasında döngüsel-çember bir hakikatin olduğudur. Gandalf’ın yada Tolkien’in dediği şudur: “Dünya kitaplar değil; orada, dışarıdadır." Kahraman yada kahraman olamayan, Bilbo’nun Gandalf’a dediği gibi “eve döndüğümde bir şeyler değişmiş olacak” hissiyatındadır. Yolculuk hikayesi yani huzurlu ortamdan tekinsiz bir maceraya çıkıldığında; bu sizin, Bilbo’nun yada Odysseus'un maceraları da olsa, çember tamamlanmayacak ve hareket noktasına geri döndüğünüzde değişmiş yada daha da yabancılaşmış olacaksınız.
Hobbit - poster 5

Sonuç olarak Hobbit; Üç boyutlu teknoloji ile gelen 3 saatlik bir masal. Kaçmaz!

Ahmet Usta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.