15 Şubat 2013

Facebook Stratejileri: Sosyal Ticaret ve Sosyal Ağ Arama


Sosyal ticaret


Facebook’un kurucusu Zuckerberg yakın dönemde yaptığı bir açıklamada “Sanırım, bir sonraki büyük patlama sosyal ticaret alanında olacak” demişti. Facebook ekibi, kurucusunun söylemine uygun stratejiler ile çalışmalarını sürdürüyor. “Sosyal ticaret” yani İngilizce karşılığı ile social commerce, sosyal medya ağları ile e-ticaret faaliyetlerinin bütünleşmesi, birleşmesi anlamına geliyor.


Facebook "want" butonu


Facebook “Want” butonu ile sosyal medya ve E-ticareti entegre etmeyi amaçlıyor.


Facebook, 2012 yılında “want” butonunu test ettiğini açıkladı. Bu haber tüm dünyada e-ticaret ve sosyal medyanın entegrasyonu için büyük bir gelişme olarak kabul ediliyor. Test sürecinin sonucunda “want” butonu ile sayfasını beğendiğiniz (like) firmanın ürününü Facebook üzerinden alabileceğiniz söyleniyor. Halen test sürecinde olan “want” botunu için Amerika lokasyonunda bazı niş markalara (Victoria's Secret, Michael Kors, Smith Optics) hizmet verilmeye başlandı. Henüz “want” uygulamasının, satın alma faaliyetindeki olası etkinliği ve teknik şartları netleşmiş değil.

Want butonunu kullanan bazı firmalar


Sosyal medya sektörel önemini ispat edecek mi?


“Sosyal ticaret” ile kurumların sosyal medyaya karşı takındıkları şüpheci yaklaşım azalacak görünüyor. Sosyal medyanın doğrudan satış değil, pazarlama faaliyeti içermesini yetersiz bulan şirketler, e-ticaret ile entegre pazarlama faaliyetlerini büyük bir istek ile karşılayacaklardır. “Like”– beğen butonun, sahte takipçi ve etkileşimsizlik gibi nedenlerle işlevsiz kalan yapısından dolayı “want”- iste botunu ile firmalar, ürün ve hizmetlerine dair kitle üzerinden daha rasyonel veri ve dönüşüm alabilecekler. Uygulamanın test sürecinde elde edilecek feedback (geribildirim), çok yakın zamanda firmaların, e-ticaret ve sosyal medya kullanımlarını belirleyecek veriler sunacaktır. 

Test sürecinde devam eden bir başka çalışma ise, "collect"-biriktirme butonu. Yaptığınız ürün seçimlerini, my collection-biriktirdiklerim adı altında listeleyebiliyorsunuz. Henüz Facebook “Buy”- satın al butonu hakkında resmi bir açıklama yapılmadı ama güvenlik e-ticaret sertifikasyon anlaşmaları sonrasında bu son aşamanın da açıklanması bekleniyor.

Facebook e-ticaret örneği: Victoria's Secret


Facebook üçlüsü hala gelmedi (read-listened-watched)


Facebook Developers 2011’de,  “like” butonunun kaldırıp,  “read” (okundu), “listened” (dinlendi), “watched” (izlendi) biçimine üçlü bir yapı sunacağını açıklamıştı. Fakat geçen süre içerisinde, belirtilen üçlü etkileşim butonu test aşaması tamamlanıp, kitlelere sunulamadı.

Sosyal medya üzerindeki liderliğini devam ettirse de kullanıcı penetrasyonunda duraklama yaşayan Facebook’un, bu üçlü etkileşim modülünü devreye sokup, Twitter, Google+ ve Pinterest’in yükselişine cevap vermesi bekleniyor.


Facebook Graph Search - Sosyal Ağ Araması


Facebook tarafından Ocak 2013’te açıklanan, Graph Search – Sosyal Ağ Araması beta sürümü, online dünyada büyük bir ilgi ve beklenti ile karşılandı. Sosyal ağ aramanın, Google’ın önderliğindeki kelime bazlı arama motorlarının eksik yanlarını tamamlayacağı, hatta semantik yapıyla birlikte, uzun vadede görsel tabanlı olması nedeniyle daha çok tercih edileceğini düşünülüyor. Sosyal ağ arama ile ilgili yazım için tıklayınız


Facebook, sosyal ağ aramsı sunumundan kesit!


2012’deki Face’in gerçek yüzü


Facebook, mali kazanç hedefiyle 2012’de bir takım mikro uygulamalar deneyip, başarısız olmuştu. Özellikle, ücretli paylaşımı öne çıkarma ve mesaj gibi hizmetler, hem kullanıcı tarafında ilgi görmedi hem de medyaya olan güveni zedeledi.


Facebook ve online güvenlik


Şirket, güvenlik alanında da bir dizi önem üzerine çalışıyor. Facebook, gittikçe artan ghost monitoring ve trojan yazılımlar nedeniyle, sosyal ağda kullanıcılarının bilişim güvenliğini korumakta zorlanıyor. Şirket, güvenlik açıklarıyla mücadele etmek için, dünyaca ünlü bilişim güvenlik firmalarıyla (Microsoft, Symantec, McAfee) ortaklaşa online güvenlik uygulamaları sunmaya başladı. Facebook; Microsoft, Symantec, McAfee gibi firmaların elinde bulanan zararlı URl veritabanı bilgilerini de kendisine ait, Blacklist system ile birleştirerek ağ güvenliğini optimize ediyor. 
Facebook: Like&Want&Comment&Share


Şirket, güvenlik sorunun çözümü için yaptığı ortak çalışmalarla, e-ticaret entegrasyonu öncesi “sosyal ağ güvenliğini” en yüksek noktaya çıkaracağını açıkladı. Şirket açıklamaları doğrultusunda, test sürecindeki uygulamaların bir kısmının, 2013’de devreye girmesi bekleniyor.

Bakalım, göreceğiz :))


Ahmet UstaHiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.